top of page
Търсене

Танците и мозъкът

Актуализирано: 22.01


Танците и мозъкът

Колко от хората, които се занимават с танци, осъзнават, че правят нещо полезно и за мозъка си? Доскоро учените не обръщаха особено внимание на неврологичните ефекти от танцуването, но вече посвещават специални изследвания на сложната умствена координация, която изискват танците. В статия от 2008 г. в списание Scientific American невролог от Колумбийският университет твърди, че танцът като синхрон между музика и движение представлява „двойна игра на удоволствието“. Музиката стимулира мозъчните центрове за възнаграждение, а танцът активира сензорните и двигателни мозъчни вериги.


В проучвания са идентифицирани области на мозъка, активни при процеса на учене и танцуване. Тези области включват двигателната част на мозъчната кора, соматосензорните пътища, базалните ганглии и малкия мозък. Двигателната (моторната) част на мозъчната кора участва в планирането, контрола и изпълнението на движенията. Соматосензорните пътища, разположени в средната част на мозъка, са отговорни за двигателния контрол и също така за координацията. Базалните ганглии работят в синхрон с други мозъчни области, за да координират плавно движенията, докато малкият мозък е отговорен за изпълнението на по-фини и сложни стъпки и действия.


Докато някои образни изследвания показват кои области на мозъка се активират по време на танцуване, други онагледяват как танците изменят структурата на мозъка. Част от основните ползи са подобряване на паметта и укрепване на невронните връзки.



Според изследователите танците включват както умствени усилия, така и социално взаимодействие, затова този тип стимулация помага за намаляване нивото на стресовия хормон кортизол.


В проучване, извършено през 2012 г., изследователи от Държавният университет в Северна Дакота установили, че конкретно латиноамериканските танци подобряват настроението и развиват когнитивните умения като визуално разпознаване и вземане на решения. Други проучвания показват, че танцът повишава нивата на т.нар. хормон на щастието серотонин и помага за създаването на нови невронни връзки, особено в мозъчни зони, отговорни за дългосрочната памет и пространствената ориентация.


В своята книга "Будният ум" главният медицински консултант на Си Ен Ен Санджай Гупта отделя особено внимание на физическата активност и чудесно обобщава всички ползи от танцуването. Благодарение на танците развиваме:


  • по-голяма издръжливост, гъвкавост, сила и енергия, мускулен тонус и здрави кости

  • по-силна циркулация на кръв и лимфа и по-добро снабдяване с кислород на клетките и тъканите

  • спокоен и дълбок сън, подобряване на самочувствието и усещането за благоденствие

  • отделяне на ендорфини - веществата в мозъка, които по естествен път подобряват настроението и облекчават болката

  • по-ниска кръвна захар и по-слаб риск от инсулинова резистентност и диабет

  • идеално разпределение на теглото и поддържането му

  • нисък риск от сърдечносъдови заболявания и високо кръвно налягане

  • по-силна имунна система


Още ли се колебаете? Грабвайте танцовите обувки. Сцената е ваша!


Източник: https://hms.harvard.edu

 
 
 

Comments


bottom of page