top of page
Търсене

Как да се справяме с напрежението преди състезание

Актуализирано: 16.01

dance_champs

Напрежението преди състезание е напълно нормално състояние. Изпитват го както начинаещи, така и опитни танцьори. То може да доведе до два резултата. Единият е да повиши мотивацията и качеството на представянето, вторият е да доведе до блокаж вследствие на т.нар. сценична треска "stage freight" от страха от провал и в крайна сметка до "самосбъдващо се пророчество". Очаквам, че ще направя грешки, че ще си забравя хореографията, ще блокирам, ще се притеснявам и на състезанието се случва точно това.

Когато към нас има високи очаквания, състезанието е с голям залог или ни е изключително важно да не разочароваме треньора, партньора и/или родителите, когато попаднем в токсична среда и вярваме, че конкурентите ни очакват да се провалим и срещаме недобронамереност, е твърде вероятно да ни обземе стрес и тревожност.

В такива случаи е важно да знаем, че не трябва да мислим за конкретните стъпки и техника на движенията по време на изпълнение. Това буквално парализира мисълта ни и се отразява негативно на представянето ни. По време на състезание и между отделните кръгове не е препоръчително и от страна на треньорите да се фокусират върху конкретни забележки, свързани с техниката, защото това може да блокира изпълнението на танцьора, ако той започне да се вглежда и да мисли за всеки технически детайл. Сигурната рецепта за успех е да сме оттренирали чрез множество часове в залата хореографиите си и така да сме автоматизирали всяко движение, че то да се е запечатало в моторната мозъчна кора. Не бива да мислим за точки и конкретни резултати, а за процеса на подготовка и за това как да се усъвършенстваме. Така ще сме в състояние, ако нещо се обърка по време на състезанието, максимално бързо да преодолеем моментното разочарование и да продължим напред, мислейки за следващия танц.

танцьори на състезание

Резултатите от състезанието са повлияни и от редица субективни фактори. Важното е да се фокусираме върху това, над което имаме контрол, а то е подготовката по време на тренировъчния процес и как да ставаме все по-добри. Целта е днес да сме по-добри от вчера, като не бива да забравяме обаче, че това не е винаги възходящ процес. Често ще попадаме в застой, дори ще има моменти на спад и регрес, но тъкмо тогава трябва да си припомняме защо сме тук и каква е нашата цел, а именно да ставаме все по-добри танцьори. Невинаги ще имаме мотивация и вдъхновение, затова е важно да сме развили навици за постоянство и дисциплина.

Сериозната техническа подготовка дава възможност на изпълнителя да покаже своите артистични умения по време на състезание и изпълнението му да достигне до публиката.

Представяме ви няколко техники за справяне с напрежението преди състезание. Опитайте и сами преценете кои ви помагат най-много.

1. Според психологическите изследвания трябва да си изберем някакъв външен фокус преди и по време на състезание и в никакъв случай да не изпадаме в капана на премислянето какво може да се обърка. Може да си изберете симпатичен човек от публиката или някой ваш приятел и да го гледате, докато танцувате, или някакъв предмет в залата (примерно прожектор или някое рекламно пано). Важното е фокусът на внимание да е навън, а не навътре.

2. Друга техника за справяне с напрежението са ритуалите и талисманите. Може да е любимата ви рокля или грим, определена храна, предмет или рутина, която спазвате всеки път преди състезание. Важното е да е нещо познато, чрез което се чувствате спокойни и сигурни и ви вкарва в режим "dance mode on".

3. Дихателните упражнения също са много полезен метод за успокояване на ума и балансиране на нервната система. В интернет можете да намерите редица упражнения за регулиране на дишането, които може да приложите, когато сте изложени на напрежение.

4. Следващата техника е т.нар. "вътрешен монолог". Това са фрази и изречения, с които се надъхвате и си давате кураж.

Психологическите изследвания доказват, че в нашия мозък неосъзнато преобладават негативните мисли и очакването за проблеми и препятствия. Това е било еволюционно необходимо в миналото, за да оцелеем, но в наши дни вече тази прекалена бдителност невинаги е нужна. Затова опитайте да се самоокуражите непосредствено преди състезание.

5. И накрая, но не по важност, е визуализацията. Представяйте си в най-малки детайли как танцувате конкретна хореография, как изпълнявате всяка стъпка и движение, какви са жестовете ви, погледът, усмивката, как взаимодействате с партньора. Буквално усетете физически пода, по който стъпвате, как се движи костюмът ви. Психологически е доказано, че за мозъка няма значение дали нещо се случва наистина или само във въображението, защото се задействат едни и същи мозъчни центрове. Преживейте танца и състезанието във въображението си и всичко ще бъде наред!

латино танци

Повече съвети и техники можете да откриете в наръчника за спортисти на Теди Ангелова „Как да се справите с блокирането преди състезание“, от който заимствахме идеи за тази статия.

 
 
 

Comments


bottom of page